Masáž a lymfodrenáž pri kŕčových žilách: áno alebo nie?
Nenápadné žilky, ktoré pri neliečení môžu spôsobiť vážne problémy. Kŕčové žily sú nielen estetický, ale aj zdravotný problém. Ako ich zastaviť, spomaliť alebo im predchádzať?
V článku sa dozviete:
- Čo sú kŕčové žily a ako sa prejavujú
- Aká je liečba kŕčových žíl
- Či je masáž alebo lymfodrenáž vhodná
- Ktoré procedúry v kúpeľoch môžu pri kŕčových pomôcť
Čo sú to kŕčové žily (varixy)
Kŕčové žily patria medzi veľmi časté ochorenia, ktoré postihujú povrchový, ale často aj hlboký žilový systém. Najčastejšie ide o kozmetický problém, pretože kŕčové žily sa prejavujú povrchovými „metličkovitými“ žilkami s veľkosťou do jedného milimetra, pričom následne vznikajú retikulárne žilky o veľkosti od 1 - 3 mm. Pri neliečení, respektíve pri neodstránení príčiny, ktorá ich vyvolala, vznikajú varixy o veľkosti nad 3 mm, ktoré sa prejavujú na predkoleniach a stehnách vo forme vakovitých a poprehýbaných deformácií povrchových žíl.
Kŕčové žily postihujú väčšinou ženy (40 %), ale nevyhýba sa ani mužom (25 %) vo veku 40-50 rokov. S vyšším vekom percento stúpa u oboch pohlaví.
Mechanizmus vzniku kŕčových žíl
Žily sú cievy, ktoré privádzajú krv späť z orgánov do srdca, pričom na žily pôsobí gravitácia, ale aj hydrostatický tlak. Aby fungovali správne, majú chlopne, ktoré si predstavte ako špeciálne ventily, ktoré zabraňujú spätnému toku. Tieto chlopne sa však práve dôsledkom gravitácie a hydrostatického tlaku môžu poškodiť, a tak neplnia svoju funkciu. Krv začne prúdiť opačným smerom, čo vedie k vzniku kŕčových žíl.
Rizikové faktory vzniku kŕčových žíl:
- vek – so zvyšujúcim vekom riziko vzniku chronických žilových ochorení narastá
- genetická predispozícia
- pohlavie – viac sa vyskytujú u žien (tehotenstvo, hormonálna antikoncepcia)
- obezita
- pracovné zaťaženie – práca v stoji, ale i dlhodobé sedenie bez prestávok, dvíhanie ťažkých bremien
- horúce prostredie
- fajčenie
- nedostatok pohybovej aktivity
- nesprávna výživa
- obstipácia
- nosenie nevhodnej obuvi, hlavne vysokých podpätkov, veľmi tesné a sťahujúce oblečenie
Ako sa kŕčové žily prejavujú?
- ako estetické zmeny na koži predkolenia či stehna
- pocitom ťažkých nôh
- zvýšeným pocitom unavených dolných končatín
- opuchom dolných končatín
- svrbením a pálením v priebehu postihnutej žily
- pulzáciou v žile
- pocitom zateplenia v priebehu žily
- pocitom nespokojných nôh
- nočnými kŕčmi a bolesťou
- trofickými zmenami kože
Dá sa kŕčovým žilám predchádzať?
Niektoré faktory vzniku kŕčových žíl, napríklad vek, pohlavie či dedičnosť nemožno ovplyvniť. Ale ostatné faktory ovplyvniť môžete. Tu sú rady, ako predchádzať vzniku kŕčových žíl:
- pohybová aktivita, hlavne chôdza napomáha pumpovať krv z dolných končatín späť do srdca aktiváciou svalov a svalovej pumpy lýtkových svalov
- zdravá životospráva predchádza vzniku obezity
- obmedzte nosenie obuvi s vysokým podpätkom, pretože dochádza k obmedzeniu pohybu v členkovom kĺbe a tým sa znižuje prietok krvi v nohách
- noste kompresívne pančuchy a ponožky v práci, kde veľa stojíte alebo naopak veľa sedíte
- robte si prestávky v práci
- nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín
- jedzte venotoniká, výživové doplnky a vitamíny, ktoré zabraňujú poškodzovaniu žilnej steny
Liečba kŕčových žíl
Liečba záleží od stupňa ochorenia a komplikácií ochorenia. Delíme ju na dve základné skupiny:
- konzervatívna liečba spočíva hlavne v úprave životného štýlu, zvýšeniu pohybovej aktivity, redukcii telesnej hmotnosti, nosení kompresívnych pančúch, užívaní venotoník, výživových doplnkov a vitamínov ako E, C, D, zinok, selén, používaniu tinktúr a mastí z nechtíka lekárskeho, kostihoja, arniky a aloe vera, prijímanie vlákniny a rutínu
- chirurgická liečba – pri nej existuje už množstvo invazívnych i menej invazívnych metód, ktorých indikácia závisí od stupňa ochorenia a určuje ju cievny chirurg (stripping, flebektómia, sklerotizácia, žilové lepidlo, laseroterapia, radiofrekvenčná liečba a podobne)
Je pri kŕčových žilách vhodná masáž či lymfodrenáž?
Pri svojej práci sa naši kúpeľní lekári denne stretávajú s klientmi a pacientmi, ktorí sa zaujímajú o masáž dolných končatín a lymfodrenážne masáže, aj keď majú varixy, teda kŕčové žily na dolných končatinách. Masáže majú pozitívny vplyv na ľudský organizmus, pôsobia relaxačne a uvoľňujú stuhnuté svalové skupiny. Masáže priaznivo pôsobia na správne fungovanie žilného a lymfatického systému a preventívne pôsobia na vznik kŕčových žíl.
Ak však máte vyvinuté varixy dolných končatín, treba vždy spozornieť a zvážiť indikáciu masáže alebo lymfodrenáže. Pokiaľ ide o tzv. flebektázie (metličky žíl) obe procedúry zlepšujú krvný obeh a prúdenie lymfy, pomáhajú ustúpeniu opuchov a odstraňujú pálenie, bolestivosť v dolných končatinách a eliminujú zvýšenú únavnosť. Ale aj v týchto prípadoch je dôležitá konzultácia s lekárom, pričom masáž môže vykonávať len skúsený pracovník, ktorý prísne obchádza prípadne metličky, masíruje len svaly a taktiež nemasíruje kožu, na ktorej sú zmeny výživy a pigmentové zmeny.
Masáž ako prevencia
Treba si uvedomiť, že žiadnou masážou sa už vzniknuté kŕčové žily nedajú odstrániť, masáž pôsobí len preventívne. Každý zodpovedný masér neodporučí masáž pri varixoch, ale naopak pošle pacienta k lekárovi, ktorý rozhodne o spôsobe liečby. Pri pobyte v Kúpeľoch Dudince je preto dobré vybrať si z ponuky liečebno-preventívnych pobytov s lekárskou konzultáciou, kedy kúpeľný lekár posúdi a v prípade potreby odporučí aj ďalšie vhodné procedúry. V prípade varixov dolných končatín je vynikajúci napríklad Kneippov šliapací kúpeľ, čo je striedavý kúpeľ v teplej a studenej vode.